Kayaköy

Kayaköy: Yunanistan’la nüfus mübadelesinde terk edilen Türkiye’nin hayalet şehri.

Türkiye’nin güneybatısında, Fethiye’nin 8 kilometre güneyinde veÖlüdeniz yakınlarındaki Kayaköy,Toros Dağları’nın yamaçlarında cıvıl cıvılbir köyken mübadelenin ardından ıssızlığa terk ediliyor. Günümüzde müze olarak koruma altına alınan bu “hayalet şehir”, harap ama çoğu hâlâ ayakta duran yüzlerce Rum evi ve kiliseleriyle bugün turistlerin uğrak yerlerinden biri. Uzun yıllar Türk komşularıyla huzur içinde yaşayan Kayaköy sakinleri, Türk-Yunan Savaşı’nın ardından köylerini terk edip, nüfus mübadelesi anlaşmasından önce kaçan bir milyondan fazla Rum’a ek olarak anlaşma kapsamında gelen 200 bin mülteciye yer bulmakta zorlanan Yunanistan’a gidiyor. Buna karşılık 300 binden fazla Türk de Yunanistan’dan zorla savaşta tahrip olmuş ama geniş topraklara sahip Türkiye’ye gönderiliyor. Kayaköy’de şimdi, iki Rum Ortodoks kilisesi, çeşmeler ve sarnıçların yanı sıra çoğunun çatısı olmayan yaklaşık 350 ev boş duruyor. Sert kışlar ve güçlü rüzgârlarla harabeye dönen binalarla köy bugün bir antik kenti andırıyor. Özel bir müze, köyün hikâyesini anlatıyor. Terk edilmiş iki kilise (vadide bulundukları konuma göre “Yukarı” ve “Aşağı Kilise” diye adlandırılıyorlar) ve tepenin üzerindeki küçük şapel (Aşağı Kilise’den yaklaşık 20 dakikalık tırmanışla, kırmızı noktaları takip ederek gidiliyor), tepenin diğer tarafında oldukları için köyün kendisinden görünmeyen muhteşem bir vadi ve deniz manzarasına sahip.

Louis de Bernieres’inKanatsız Kuşlar kitabı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde Kayaköy’ün hayali bir versiyonunda geçer.

Kayaköy, UNESCO tarafından “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” ilan edildi.

Konaklama seçenekleri: Oteller, evler, kamp alanlarında bungalovlar ve çadırlar. Buralarda mangal yapabilir, özel Kayaköy üzümlerinden ev yapımı şarapları tadıp köylü kadınların yaptığı gözlemeleri yiyebilirsiniz. Resim, fotoğraf gibi atölyelere katılabileceğiniz bir de sanat atölyesi bulunuyor. At binmek, deve turu, ATV safari ve Likya yürüyüşü gibi etkinlikler de mevcut.