İslamlar


Toros Dağları’nın eteklerindeki İslamlar, bu konumuna rağmen yerel restoranlara çok yakın; Kalkan’a ve sahile ise arabayla sadece 15 dakika uzaklıkta. İnanılmaz güzellikteki bu bölge bozulmamış doğasıyla ve nefes kesici manzaralar sunan konumuyla bir yandan da Kalkan’a yakın olmanın avantajlarını beraberinde getiriyor.

İslamlar köyü, yıllar boyunca değişmeden kalan Türk kırsal hayatına içeriden bir bakış sağlıyor. Zeytinliklere ve üzüm bağlarına ev sahipliği yapan bölgede fırınlar için un bugün bile hâlâ eski su değirmeninde öğütülüyor.

Toros Dağları’nın eteklerinde, dünyanın en büyük ikinci sedir ormanına komşu olan köy, deniz seviyesinden 400 metre yukarıda, dolayısıyla yazın en sıcak günlerinde bile havası püfür püfür. Ayrıca baharda dört bir yanda açan çiçeklerle, yürüyüş tutkunları için ideal. Ayağınıza rahat bir çift ayakkabı geçirin ve sonsuz seçenek arasından birini seçin. İster İslamlar’ın içinden geçen dairesel yolu takip edin, ister komşu köye yürüyün, isterseniz de Sunday Timesgazetesi tarafından “Dünyanın 10 En İyi Uzun Yürüyüş Rotası”ndan biri seçilen ünlü Likya Yolu’na sapın. Bir diğer alternatif de arabayla, deniz seviyesinden 750 metre yukarıda yüksek bir platoda bulunan Bezirgan köyüne çıkmak. Burada buğday ve arpa tarlalarında, elma bahçelerinde ve nar ağaçları arasında dolaşabilirsiniz. Köyden çıkıp verimli yayladan dağın ucuna geldiğinizde ise nefes kesici bir deniz manzarasıyla karşılaşacaksınız.

Arkanıza yaslanın, gevşeyin ve çobanların sürüleri otlattığı, fırıncıların değirmende öğütülmüş unlarla ekmek yaptığı, çiftçilerin ekinleriyle meşgul olduğu kırsal hayatın huzurunu içinize çekin. Burada yetişen susamlar su değirmeninde öğütülüp tahin yapılıyor ve üzümden pekmez elde ediliyor. Bu ikisinin birleştirilmesiyle, kahvaltıların vazgeçilmez enerji ve besin kaynağı tahin-pekmez masaları süslüyor.

İslamlar yüksekte olduğu içindoğal olarak burada hava deniz seviyesinden daima birkaç derece daha serin ve Kalkanlılar yaz sıcağından kaçmak için buradaki restoranlara geliyor. Bölgede lezzetleriyle damak çatlatan otantik Türk yemekleri sunan birkaç alabalık çiftliği restoranı bulunuyor. Tüm yemeklerde bölgede yetiştirilen organik malzemeler kullanılıyor. Küçük çağlayanlar, dereler ve çaylar doğal sulama için kesintisiz tatlı su sağlıyor ve bölgedeki restoranlar için alabalık havuzlarını besliyor. Fiyatlar diğer turistik yerlere göre daha uygun ve denize uzanan vadinin sunduğu tablo gibi manzaralar ise paha biçilemez.